- Какво представлява разноцветния лишей?
- От какво се причинява?
- Какви са оплакванията?
- Възможна ли е появата на влошаване?
- Кой е изложен на по-голям риск?
- Как се поставя диагнозата?
- Как се лекува?
- Профилактика
Какво представлява разноцветния лишей
Разноцветният лишей (Pityriasis versicolor) е често срещано кожно заболяване, което се дължи на свръхразмножаване на дрождевата гъбичка Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur), Питироспорум орбикуларе (Маласеция фурфур).
При повечето хора Pityrosporum orbiculare е нормален обитател на кожата. При някои гъбичката предизвиква появата на разноцветен лишей, който е безобидно кожно заболяване.
Този микроорганизъм има отношение и към развитието на себореен дерматит.
От какво се причинява?
Необходими фактори за възникването на разноцветен лишей са:
- Присъствието на Pityrosporum orbiculare
- Свръхрастеж на гъбичката при определени условия (изпотяване, повишено омазняване на кожата)
- Летен сезон
- Определени географски райони с по-висока често на заболяването (тропик, субтропик)
- Имунодефицитни състояния (ХИВ, СПИН)
Какви са оплакванията?
Областите, които най-често са засегнати са гърба и гърдите, в по-редки случаи може да се открие и по-цялото тяло. Гениталиите и скалпа рядко се засягат.
През лятото инфекцията се характеризира с появата на ясно отграничени неравномерни петна, които варират на цвят от бледо-розови до кафеникави. По повърхонстта им се забелязват фини люспички. При сливането на тези петна се оформят изменения подобни на географска карта.
През есента петната променят цвета си и стават по-залющени. При хора, които са с по-тъмна кожа, петната са по-ясно видими (изглеждат бели на цвят).
Възможна ли е появата на влошаване?
При някои хора е възможно да настъпи усложнение, когато гъбичката инфектира и космените фоликули. Получава се акнеиформен обрив, съпроводен от силен сърбеж. Това състояние се нарича питироспорум фоликулит. По-често се среща при жени, на възраст между 30-40 години.
Налага се прием на антимикотични медикаменти през устата.
Кой е изложен на по-голям риск?
- Хора, които се потят обилно и имат обилна мастна секреция (себум) (напр.: тийнейджъри)
- При имунодефицитни състояния
- Разноцветният лишей не е заразен
Как се поставя диагнозата?
Съществуват множество кожни заболявания, които наподобяват разноцветният лишей и изискват различен начин на лечение. Необходимо е да се проведе консултация с дерматолог.
Ако съществува съмнение в клиничната диагноза може да се изтържат люспички от повърхността на кожата и след поставянето на няколко капки калиева основа препаратът се гледа под микроскоп.
При наличието на Pityrosporum orbiculare върху кожата, изследването с лампата на Wood в тъмно помещение, дава характерно жълто-зеленикаво оцветяване.
Как се лекува?
Лечението се провежда със шампоани, които съдържат кетоконазол, селениев дисулфид. Може да се използват и антимикотични кремове и лосиони. При по-тежки случаи дерматологът може да изпише лечение с медикаменти през устата.
Профилактика
Тъй като това заболяване често рецидивира е препоръчително през пролетта провеждането на профилактика преди настъпване на сезона. Консултирайте се с Вашия дерматолог за повече информация.