Оплождането ин витро (IVF) и ембрионалният трансфер са приложени успешно при хората преди повече от 25 години и от тогава повече от един милион деца са заченати чрез този метод. Тази процедура представлява вземането на зрели яйцеклетки от жената, оплождането им от сперматозоиди в лабораторни условия и връщането на получените ембриони обратно в матката на жената до 5 дни след оплождането. За да се приложи ин витро оплождане е необходима правилна селекция на двойките т. е. да се изяснят причините за безплодието и да се насочат за ин витро тези двойки, които имат нужда от точно този метод на лечение. До ин витро оплождане се прибягва най-често при:
– пациентки с увредени, запушени или липсващи маточни тръби ( тубарен фактор)
– увредена сперматогенеза при мъжа (мъжки фактор).
– нарушения в овулацията
– случаи на стерилитет с неизяснен произход
– ендометриоза
– имунологични фактори
Честотата на забременяване при IVF e oколо 25-35% и зависи от редица фактори като възраст на жената, причина за безплодието, опита на екипа, който извършва процедурата и др.
Преди да се пристъпи към ин витро оплождане е необходимо пациентите да бъдат подготвени за процедурата чрез редица изследвания. Едва тогава се пристъпва към т. нар. контролирана овариална хиперстимулация (КОХС) или за по кратко стимулация.
Стимулацията на яйчниците се извършва чрез прилагане на т. нар. гонадотропни хормони, които се прилагат мускулно или подкожно. Тези хормони се прилагат всеки ден, като се започва от 2-3 ден на менструалния цикъл. Реакцията на яйчниците се контролира чрез ултразвукови прегледи при които се определят броя и размерите на растящите фоликули и чрез проследяване нивото на яйчниковия хормон естрадиол( Е2). Заедно със Е2 се изледват и други 2 хормона – LH(лутеинизиращ хормон) и прогестерон, чиито стойности са важни за правилното протичане на стимулацията. Съшествуват различни начини за стимулиране на яйчниците наречени протоколи. Това каъв протокол ще бъде избран зависи от конкретния случай. Дозирането на лекарствата се определя от реакцията на яйчниците. В някои случаи се започва с ниски дози хормони които впоследствие може да се увеличат (step up протокол), а в други случаи се налага да се започне с по- високи дози, които впоследствие може да бъдат намалени ( step down протокол). Когато фоликулите в яйчниците достигнат 17 мм. в диаметър се назначава т. нар чоешки хорионгонадотропин който се прилага мускулно и води до узряване на яйцеклетките във фоликулите.Около 34-36 часа след прилагането на този хормон се насрочва пункцията на фоликулите.
Фоликулна пункция ( добиване на яйцеклетките )
Аспирирането на яйцеклетките обикновено се извършва през влагалището, под ултразвуков контрол, с упойка. С тънка игла се прониква във фоликулите, течността им се изтегля в специален съд и веднага се изпраща за определяне броя и цялостна оценка на яйцеклетките и подготовка за оплождане. Обикновено пункцията трае между 15 и 20 минути. След няколко часа пациентите могат да се върнат вкъщи.
Оплождане на получените яйцеклетки
В деня на фоликуларната пункция партньорът отделя семенна течност, необходима за оплождането на яйцеклетките. За целта е необходимо полово въздържание между 3 и 5 дни преди процедурата. Семенната течност се подлага на специална обработка, след което се добавя към яйцеклетките в специални петрита и среди и се поставя в инкубатор при специални лабораторни условия. През следващите няколко дни ембриологът следи развитието на оплодената яйцеклетка до получаването на ембриони. Между третия и петия ден от пункцията се избират най-добрите ембриони и именно те се връщат в матката на жената. При наличие на повече ембриони по желание на пациента може част от тях да бъдат замразени (криоконсервация).
Ембриотрансфер
Ембриотрансферът е напълно безболезнена процедура, която трае няколко минути. С помощта на специален катетър ембриологът вкарва ембрионите в маточната кухина. След това е желателно жената да остане в покой през следващите 2-3 часа. На 17-я ден след ембриотрансфера се прави тест за бременност, и ако е положителен на 21-я ден се прави преглед с ултразвук за потвърждаване на бременността.
А какво е ИКСИ ?
Процедурата е извършена от Д-р Т. Янакиева, Д-р Г. Вакрилов, Д-р С. Славов в
„АСМП – Медицински Център София 2000“
ИКСИ (ICSI) също е метод на ин витро оплождане. Прилага се при мъжки форми на стерилитет при които са намалени броя и качството на сперматозоидите. Разликата е единствено в работата на ембриолога. При класическото ин витро оплождане сперматозоидите се поставят в хранителната среда около яйцеклетката, така че да могат сами да я оплодят. Ако обаче от направените предварителни изследвания от мъжа се вижда, че сперматозоидите са в недостатъчно количество, с помощта на микроигла се захваща само един от тях, който се вкарва ( инжектира) вътре в яйцеклетката, т. е. яйцеклетката се опложда под мощен микроскоп и под зоркия поглед на ембриолога.
mission road pharmacy\ cvs pharmacy jobs\ viagra interactions\ pharmacy near me now\ colonial pharmacy new london nh
Автор на публикацията:
Д-р Сергей Славов – Акушер-гинеколог