- Какво представлява тинеата на скалпа?
- Как става заразяването?
- Как изглежда тинеата на скалпа?
- Как се поставя диагнозата?
- Профилактика и лечение
Какво представлява тинеата на скалпа?
Тинеа е медицинското название за гъбична инфекция. В областта на главата тя най-често се среща при деца, особено между 3 и 7 годишна възраст. Повечето от тези инфекции се причиняват от два вида гъбички:
- Trichophyton tonsurans (Трихофитон тонзуранс)
- Microsporum canis (Микроспорум канис)
Как става заразяването?
Гъбичките, които предизвикват тази инфекция образуват спори, които се разнасят чрез дрехи, гребени и четки и дори във въздуха около заразоносителя. Тези спори са много устойчиви в околната среда и могат да оцелеят в рамките на няколко месеца. Децата се заразяват след контакт със заразено животно или човек, или след контакт със спорите.
Следните фактори увеличават риска от заразяване:
- Многочленно семейство
- Пренаселеност
- Нисък социоикономически статус
Как изглежда тинеата на скалпа?
Най-честата проява на тинеата на скалпа, е опадането на косата. Появява се обрив, който варира в зависимост от това дали гъбичките навлизат в косъма или се размножават върху него. Най-често може да забележите следните промени:
Черни точки: Петно без окосмяване с черни точки в областта на скалпа. Тези точки всъщност са самите косми, които са отчупени малко под нивото на кожата.
Сиво петно: Представлява област без окосмяване с наслоени корички.
Керион: Отново липсва окосмяването като кожата е напрегната, задебелена с гнойни пъпки (пустули). Дължи се на прекомерно силния и неадекватен отговор на имунната система към инфекцията.
Как се поставя диагнозата?
Съществуват няколко начина за диагностициране.
- Изследване с лампата на Wood (в тъмно помещение под ултравиолетова светлина с определена дължина на вълната). С този метод заразените косми могат да изглеждат синьо-зелени.
- С калиева основа. Взима се материла от заразения участък, поставя се на предметно стъкло с няколко капки калиева основа. След това препаратът се гледа под микроскоп. По този начин се вижда дали има гъбички или не.
- Културелно изследване. Отново се взима материал от засегнатия участък, който се поставя в специална среда за растеж. Резултатите са готови след около 2 седмици. При наличие на растеж в средата, резултатът е положителен за налична инфекция.
Лечение
Важно е да се отбележи, че тази инфекция не може да се лекува с локални средства (кремове, гелове, лосиони и др.). Тя трябва да се третира с противогъбични медикаменти, приемани през устата в определени дози, назначени от дерматолог. Лечението отнема няколко месеца.
Профилактика
Най-лесният начин за избягване на заразяването е като не се споделят личните вещи (четки, гребени, шапки), както и като се избягва контакта със заразени болни животни и деца.
Предотвратяването на рецидиви е малко по-трудно. Необходимо е да се предприемат следните мерки:
- Четки, гребени и шапки трябва да бъдат дезинфекцирани старателно или да бъдат изхвърлени.
- Членовете на семейството трябва да бъдат прегледани от дерматолог за налична инфекция.
- На членовете на семейството може да се препоръча профилактичното използване на шампоани, съдържащи кетоконазол 2 % или селениев дисулфид 2,5 %, макар и да няма достатъчно данни потвърждаващи ефективността на този метод.